Opál

SperkyProZeny.cz » Šperky dle kamenů » Opál

Opál a šperky s opály

Opálů existuje několik druhů: drahý opál, ohnivý opál, andský opál (růžový), černý opál, obecný opál. Ve staroindickém sanskrtu byl opál označován jako upala, v řečtině opallios a v latině opallus. Všechny tyto tři výrazy mají stejný význam a znamenají doslova „drahý kámen“ nebo „drahocenný kámen“.

Vyberte si pěkné šperky s opály z naší nabídky níže, nebo využijte této nabídky přímého výrobce - českého zlatníka, u kterého najdete za skvělou cenu překrásné zlaté šperky (odkaz se otevře v novém okně):

Klikněte pro zobrazení (odkaz se otevře v novém okně):

- zlaté prsteny

- zlaté zásnubní prsteny

- zlaté náušnice

- zlaté přívěsky

- zlaté dětské náušnice 

zlaté šperky s brilianty 

- zlaté šperky se safíry 

zlaté šperky s růžovými safíry

zlaté šperky se smaragdy 

zlaté šperky s rubíny 

Řadit podle: ceny vzestupne sestupne


Drahý kámen opál a šperky s opálem

Opál, drahý kámen, ve kterém hraje celé barevné spektrum odstínů. Opál se vyznačuje mléčným až průzračným pozadím. V jeho odlesku můžete sledovat ohnivě červenou, modrou, žlutou či brčálově zelenou. Vše je způsobeno opalizací, díky níž hraje opál barvami duhy.

Největší naleziště tohoto drahého kamene je v pouštích na jihu Austrálie. Existuje velké množství druhů opálu, všechny jsou hojně využívány ve šperkařství a cena se liší strukturou, velikostí i barevnou kombinací. Opály se brousí tak, aby co nejvíce vynikl jejich lesk. Ovšem opatrně s nimi! Jsou to poměrně křehké drahokamy, které často prasknou a tím se znehodnotí. Právě proto je opál často vsazován do lůžka ve stříbrném či zlatém provedení, které chrání křehký a drahý kámen před poškozením či odření.

S opálem přichází nový pohled na módu. Zjistíte, že jeho barvy skvěle doplní každý outfit a je jedno, jestli právě míříte do práce v kostýmku nebo na koupaliště v lehounkých šatech. Hodí se k riflím i sportovní módě a oživí každý jednoduchý model. Jeho krásu a odlesky si zamilujete. Úkolem opálu je zdobit. A samy dříve či později zjistíte, že se stal vaším oblíbeným šperkem a ve šperkovnici se zatím příliš neohřál.

Opál nevystavujte přílišnému slunci. Vzhledem k tomu, že obsahuje vysoké procento vody, může dojít k narušení struktury. Opálové náušnice či náhrdelník skvostně doplní široký náramek nebo náušnice plné představivosti. Šperky z opálu budete hlídat jako oko v hlavě. 

Charakteristika opálu

Chemické složení opálu: SiO2 (tj. stejné jako křemen, avšak v případě opálu navíc v kombinaci s molekulami vody)
Mineralogické zařazení opálu: oxidy
Tvrdost opálu: 5,5 – 6,5 (na Mohsově stupnici tvrdosti, kde 1= nejměkčí a 10= nejtvrdší)

Vznik opálu je velice zajímavý. Laicky řečeno - představte si hustý gel s vysokým obsahem křemíku, který vyplnil různé štěrbiny a praskliny v horninách, kde za nízkých teplot ztuhl v kámen. Nejčastějšími druhy hornin, ve kterých se dnes opály nacházejí, jsou limonit, pískovec, čedič či ryolit. 
Opál má jedinečnou vnitřní strukturu, ta je tvořena jakoby kuličkami oxidu křemičitého (SiO2), tzv. globuly. Velikost těchto „kuliček“ významně ovlivňuje kvalitu barvoměny drahých opálů.
Hře barev u drahého opálu se říká opalizace či opalescence.
Světoznámým nalezištěm drahého opálu je okolí východoslovenského Dubníka, kde se překrásné drahé opály těžily již ve starověku a největší intenzity dosáhla těžba ve středověku. Však také opál z tohoto naleziště zdobil korunu římské říše z 10. století.

Výskyt opáludrahé opály se dnes těží především v australském státě Queensland, méně kvalitní avšak také velice krásné drahé opály se v poslední době začaly na trhu objevovat z Etiopie. Překrásné ohnivé opály poházejí z Mexika, růžové opály z Peru. Obecný opál se v různých formách vyskytuje poměrně často. V ČR můžeme jmenovat například okolí Křemže poblíž Českých Budějovic.

Australský drahý opál bývá označován též jako boulder opál.

 

Prohlédněte si oblíbené kategorie eshopu:
Náušnice
Náhrdelníky
Přívěsky
Prsteny

Stříbrné šperky
Stříbrné náušnice
Stříbrné přívěsky

počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.