Jak je to s investováním do šperků? Drahé kovy i drahé kameny jsou poměrně oblíbenými investičními komoditami. Ze zlata, stříbra a drahých kamenů se vyrábějí šperky. Lze samozřejmě s úspěchem investovat svoje peníze i do nich. Chce to však mít hodně znalostí a trochu štěstí. Především se bude jednat o dlouhodobou investici. Na takové investování neexistuje bankovní poradce pravděpodobně nikde na světě. Ani žádný bankovní produkt, investiční instrument, finanční derivát, nic takového. Není to totéž, jako přijít do banky, vložit na účet hotovost a tu si za krátký čas vybrat i s menším připsaným úrokem. Investice do šperků vyžaduje dosti odborné znalosti, podobně jako investice do starožitností. V bance vám neporadí. Pokud dostatečné znalosti nemáte, ani to nezkoušejte.
Úskalí případného investování do šperků
Hovoříme-li o investování do šperků, myslíme tím nejspíše šperky starožitné. Prvním úskalím tedy je rozeznat starožitný šperk od šperku nově vyrobeného. Další otázkou, na kterou si musíme odpovědět je, zda jsme schopni rozeznat drahý kov od kovu obecného. Zlatník by je díky známým postupům rozeznat dokázal. Dokáže to ale investor, který zároveň není zlatníkem? A co pravost drahých kamenů? Vyznáme se v nich?
Pokud si někdo ze čtenářů na všechny výše položené dotazy odpověděl ano, pak se může směle pustit do investování do šperků na vlastní pěst. Ani tak však nemá zajištěnu ziskovost takové investice. Všichni ostatní by měli, pokud budou mít zájem do šperků investovat peníze, vyhledat radu odborníka. Kdo takovým odborníkem může být? Existuje například oficiální seznam znalců v oborech starožitnictví, drahé kameny, atd. U těch je možné začít a učit se. Další možností je návštěva veřejných dražeb a aukcí, kde se kromě obrazů, soch a běžných starožitností draží i šperky. Je třeba mít na mysli, že dražený šperk by měl mít certifikát pravosti. Pokud jej nemá, bylo by možná vhodnější uložit peníze raději do banky.