Léčivé kameny I

V prvním dílu seriálu o léčivých kamenech si představíme rubín, křišťál a jantar. Co o těchto drahých kamenech víme, odkud pocházejí a jaké účinky jim podle legend po staletí připisovali lidoví léčitelé?

Rubín

Barva drahokamu rubínu je odvozena od latinského výrazu ruber, což znamená červený. Jedná se údajně o kámen ovlivňující pozitivně emocionální stav ovlivňovaného jedince, měl by potlačovat egoistické sklony nebo například léčit chudokrevnost, horečky, dnu či nervové potíže. Pomoci by podle léčitelů měl i s prostou bolestí hlavy či problémech s oslabenou imunitou.

Rubíny se těží v současné době zejména v Africe, Asii, ale třeba i na Madagaskaru nebo v Austrálii. Poprvé se o nich světová literatura zmiňuje například v Arthašástře, staroindickém eposu ze třetího století př. n. l., rané evropské znalosti o rubínech však pocházejí hlavně z vyprávění benátského dobrodruha Marca Pola. Podle starých Indů měly rubíny dodávat sexuální plodnost a být nápomocny při potížích se srdcem.

Křišťál

Název křišťál pochází z řeckého termínu kristalus, neboli čirý, čistý. V lidovém léčitelství měl mít údajně široké využití. Kladně prý křišťál působil na štítnou žlázu, srdce nebo krevní oběh, měl ulehčovat osobám trpícím bolestmi hlavy, tlumit vysoké horečky a vlastně šlo o univerzální všelék proti všem myslitelným neduhům. Křišťál se dal prý použít jako doplňkový kámen k jakémukoliv dalšímu, měl totiž jako bezbarvý násobit účinnost svého kolegy ve zbrani. Křišťál měl chránit i tělesnou auru a lidově řečeno "dobíjet baterky" léčenému jedinci. V neposlední řadě se měl postarat o potlačení negativních emocí.

Jantar

Diamant severu, jak se jantar též někdy označoval, získal své jméno podle boha Ianua, který měl být mytologickým stvořitelem všehomíra. Ve skutečnosti jde o zkamenělou pryskyřici jehličnatých stromů, jedná se o kámen žluté až hnědavé barvy, obvykle bývá i průsvitný. Jantar, který může být starý i desítky milionů let je možné nalézt nejen na severu Evropy, odkud jej vykupovali staří Římané za poměrně horentní částky, ale i v Rumunsku, na slunné Sicílii nebo dokonce v omezeném počtu i na českém území.

Jantar měl lidem pomáhat od bolestí zubů, tlumit krvácení z nosu a ulevovat i od bolestí vnitřních orgánů těla. Pozitivní účinek prý měl jantar i na chronická onemocnění ledvin a jater. Starší jedinci mužského pohlaví určitě ocenili, že jantar pomáhal proti nadměrnému plešatění.

 

Uvedené drahé kameny a šperky z nich koupíte v internetovém klenotnictví SperkyProZeny.cz, a to zde:

RUBÍN

KŘIŠŤÁL

JANTAR

počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.