České korunovační klenoty

Z čeho jsou vyrobeny a jakými drahými kameny jsou osázeny české korunovační klenoty - Svatováclavská koruna, Královské žezlo, Královské jablko a Korunovační plášť? V našem článku se to dozvíte.

Pýcha našeho národa, za kterou se skrývá soubor Svatováclavské koruny, královského žezla a jablka, korunovačního pláště zdobeného hermelínem, štolou a pásem. Samotná Svatováclavská koruna, která je jednou z nejznámnějších a nejcennějších panovnických odznaků tohoto světa, byla zhotovena v roce 1346. Tehdy ji nechal zhotovit syn Jana Lucemburského Karel, když byl tehdy korunován za českého krále a přijal tak jméno Karel I. Známější ale bude jistě pod jménem Karel IV., nicméně pořadí v tomto případě označuje římského panovníka, kterým se stal po Eduardovi III. Anglickém až o pár let později.
 

Z čeho je vyrobena Svatováclavská koruna

A z čeho je Svatováclavská koruna vyrobena? Jedná se o čelenku ze zlata o ryzosti 22 karátů, složenou ze čtyř dílů. Samotná koruna je osázena drahými kameny a perlami, tato výzdoba z ní dělá bezkonkurenčně nejdražší záležitost svého druhu na světě. 18 safírů, 31 spinelů, 15 rubínů, 25 smaragdů a 20 perel, k tomu ještě po jednom akvamarínu a rubelitu. Jak praví tradice, do křížku koruny je vložen trn z koruny Ježíše Krista, na křížku můžeme najít vrytý latinský nápis "Hic est spina de corona Domini", neboli "Tady jest trn z koruny Páně". Váha koruny? 2358 gramů, výška i průměr je shodná, po devatenácti centimetrech.
 

Královské žezlo

Součástí korunovačních klenotů je dále královské žezlo, které má ale o něco nižší ryzost než klenoty samotné - 18 karátů. Je to pravděpodobně proto, aby zlatník docílil vyšší tvrdosti výsledného kovu. Královské žezlo je dlouhé 67 centimetrů a váží přibližně jeden kilogram. A jak je ozdobeno? 4 safíry, 5 spinelů a neuvěřitelných 62 perel. Samotná hlavice žezla je stylizována do tvaru květu, a rukojeť je pokryta emailovými lístky, květy či větévkami.
 

Královské jablko

Královské jablko spatřilo světlo světa až roku 1540. Na zakázku si jej nechal vyrobit první Habsburk na českém trůnu - Ferdinand I. Jablko je podobně jako žezlo zhotoveno z osmnáctikarátového zlata, jeho průměr je 12 centimetrů, výška zhruba deset (pokud vezmeme v úvahu kříž na jeho vrcholu, dosahuje výška dvaadvaceti centimetrů). Váží 780 gramů. Ozdobeno je 8 safíry, 6 spinely a 31 perlami. Obě polokoule jablka jsou ozdobené starozákonními výjevy, kde je znázorněn judejský král David, zápasící s pelištejským národním hrdinou Goliášem či první z lidí Adam.
 

Korunovační plášť

Korunovační plášť je nejmladší ze všech korunovačních propriet. Byl vyroben pro korunovaci Ferdinanda IV. Habsburského na římského krále v roce 1653 a byl používán ke korunovacím českých panovníků až do roku 1836. Plášť se sestává z hedvábného zlatohlavu a hermelínu, čili vlastně kožešiny z hranostaje. Je široký 312 centimetrů a dlouhý 236 centimetrů. Zajímavostí je, že plášť nemá rukávy a je vzadu prodloužen do vlečky.


 

Šperky s drahými kameny koupíte zde http://www.sperkyprozeny.cz/

počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.