Mezi perlami můžete rozlišit perly sladkovodní čili říční a mořské. Ty mořské bývají zpravidla větší, vzácnější a tudíž i cennější. Říční jsou sice menší, méně vzácné a obvykle levnější, ale zato zase disponují širší škálou barev a větším leskem.
Jiným rozlišovacím aspektem pak může být způsob vzniku perel, který je buď přírodní, nebo umělý. V přírodě vznikají perly tak, že drobná nečistota (nejčastěji zrnko písku či prachu) uvízne uvnitř schránky měkkýše, a ten začne tento cizí předmět obalovat perletí ve snaze separovat jej od sebe. Tento proces probíhá roky, a výsledkem je vizuálně oslňující perla, do jejíhož vzniku člověk nijak nezasahuje, pouze si hotový „produkt“ vyloví z moře.
Vzhledem k tomu, že jsou perly velmi výnosným obchodním artiklem, řada perel na trhu jsou perly kultivované. Těmto perlám se říká perly kultivované, a pěstují se na farmách, kde farmáři mezi lastury podobně jako v přírodě vkládají zrnka písku, která se pak po několik let obalují perletí. Odborníci odhadují, že celých 95 procent perel nacházejících se na trhu jsou právě perly kultivované, ať už sladkovodní, nebo mořské.
Třetím typem perel jsou kromě přírodních a kultivovaných pak ještě perly umělé, které vznikají v laboratorních podmínkách ze substancí mořských perel a perletě mořských lastur. Základ umělé perly je tvořený kuličkou z plastu či skla, a postupně se na něj nanáší perleť z mořských mušlí či perel. Výhodou těchto umělých perel je především dokonalý kulatý tvar, vysoký lesk, neomezená velikost i jednotná barva, a v neposlední řadě samozřejmě i nízká cena, která je například oproti přírodním mořským perlám nesrovnatelná. Oko laika přitom rozdíl rozhodně nepozná.
Perly, které najdete v našem eshopu jsou výhradně perly kultivované sladkovodní.