Olivín a jeho účinky
Další z mnohačetné řady kamenů se zeleným odstínem měl v lidovém léčitelství napomáhat řešení manželských či partnerských problémů, překonat pocity odcizení vůči společnosti nebo prostě jen utišit smutek a tlumit přecitlivělost. Schizofrenie se podle lidových léčitelů dala řešit právě například olivínem.
Olivín prý podporoval správnou funkci jater a ledvin, stejně jako například zvyšoval sexuální potenci nebo napomáhal při příliš časté škytavce. Bývalo i tradiční přikládat olivín na místo, kam postiženého kousl či bodl zákeřný hmyz. Jako u mnoha jiných „léčivých kamenů“ měl olivín napomáhat při očišťování organismu od škodlivin a podpořit správnou látkovou výměnu. Olivín prý měl i schopnost pomáhat ženám při potížích v těhotenství.
Vlastnosti onyxu
Onyx, označovaný někdy též jako černý achát, který se nedoporučuje k dlouhodobému užívání (prý nulová schopnost absorpce energie), měl dle lidových léčitelů zahánět tolik častý strach z neznáma, podpořit lidskou sebedůvěru a dodat odvahu do těch nejodvážnějších počinů. Z hlediska tělesného údajně usnadňoval život trpícím anginou lectoris, žaludečními vředy nebo napomáhal odstraňovat potíže zraku či sluchu.
Léčivé účinky opálu
Kámen vyskytující se v obrovském množství variací (žlutý, šedobílý, okrový, černý, zelený) dostal jméno díky indickému výrazu upala – což znamená prostě „drahý kámen“. Z hlediska psychiky se používal hlavně při léčbě depresí, ale měl například i podpořit lidskou intuici.
Opál měl pomoci při tvorbě mléka kojícím matkám, podporovat vznik bílých krvinek a dopřát úlevu od překyseleného žaludku. Jako asi každý „léčivý kámen“ opět podporoval funkci ledvin. Opál se používal nejen při léčbě depresí, ale měl pomoci i se zvládáním epilepsie nebo dokonce alespoň potlačit příznaky leukémie.
UPOZORNĚNÍ:
Upozorňujeme čtenáře, že účinky kamenů nebyly nikdy prokázány moderní vědou. Vše, co zde uvádíme je míněno pouze pro zajímavost. Jedná se o informace z dostupných zdrojů o mýtech, pověrách a legendách spjatých s přírodními kameny.