Léčivé kameny IV

Jsou hematit, chalcedon a jadeit léčivé kameny? Jaké léčivé účinky jim lidstvo přisuzovalo? V čem měly tyto kameny člověku pomáhat? Pokud se chete dozvědět o těchto kamenech více, čtěte tento článek.

Hematit

Hematit je kovově lesklý oxid železa červené nebo hnědé, ale i černé barvy. Název hematit pochází z řeckého termínu heimatítés, což znamená cosi jako kámen krvavého zabarvení. Hematit měl pomoci při duševním neklidu a nespavosti, podpořit měl podobně jako například gingko biloba kvalitní paměť a tišit nejistotu v lidské duši.

Pomáhat měl tento nerost hematit i při bolestech zad, léčení rozličných pohlavních chorob, kožních onemocnění (akné, lupénka či ekzém). Hematit se prý používal i při onemocněních ledvin, jater nebo sleziny, pozitivní účinek měl mít i při zotavování se z vředových chorob nebo tachykadrie neboli neúměrně zvýšené tepové frekvenci.

Chalcedon

Chalcedon je běžně nalézán jako bezbarvý, často ale i v podobě žlutého až šedého kamene. Název dostal chalcedon od svého antického naleziště – Kalchidónu – v tehdejší Bythínii, což je vlastně dnešní součást severozápadního Turecka. Chalcedon měl podpořit výřečnost, lidskou sebedůvěru a měl pomoci se zvládáním složitých emocí jako je například hněv. Stejně jako hematit měl mít pozitivní léčebné účinky na problémy s nespavostí.

Chalcedon u sebe nosily hlavně těhotné nebo kojící ženy, kterým měl pomoci s úspěšným porodem a později také s tvorbou mateřského mléka. Měl odvrátit i případnou horečku omladnic. Dále byl chalcedon využíván při zánětech horních cest dýchacích, cukrovce nebo zvýšeném krevním tlaku. Obecně měl chalcedon mít kladný účinek i na lidskou imunitu.

Jadeit

Jadeit je kámen obvykle světle zelené barvy a měl být nápomocný při problémech na téma mezilidská komunikace. V otázce fyzické schránky měl jadeit řešit hlavně infekce, žloutenku nebo i jen obyčejnou chřipku. Pravidelným přikládáním na postižená místa měl jadeit léčit třeba i křečové žíly. Žaludeční problémy nebo pásový opar, i to měl podle lidových léčitelů zažehnat jadeit, stejně tak nápomocen měl být i při problémech s močovými kameny. Stejně jako chalcedon měl i jadeit pomáhat těhotným a kojícím ženám, nicméně tento minerál zašel v této věci ještě dál a měl pomoci léčit i ženskou neplodnost.

Jak napovídá i sám španělský název minerálu, který vznikl z výrazů piedra de Ijada, jedná se o takzvaný „ledvinový kámen“. Španělé jej našli poprvé v 16. století při svých dobrodružstvích v mezoamerické oblasti, dnes se jadeit těží například v Barmě a Indonésii, ale samozřejmě i v mnoha evropských lokalitách (Řecko, Francie, ČR) nebo v Brazílii a Japonsku.

 

Kameny popsané v článku i šperky z nich vyrobené koupíte v internetovém obchodě SperkyProZeny.cz zde:

HEMATIT

CHALCEDON

JADEIT

| 1  2 |
počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.