Zlatník a medailér Paulus van Vianen

Rodák z nizozemského Utrechtu (kol. r. 1570) byl podobně jako Jan Vermeyen aktivní na dvoře Rudolfa II. v období rudolfinského manýrismu. V pouhých deseti letech byl otcem poslán do učení ke zlatnickému mistru Brunovi Ellardszovi z Leydenberchu, vyzkoušel si i zlatnické angažmá ve Francii, Německu nebo Itálii.

Kolem dvacátého roku svého života se pak nechal zaměstnat na dvoře kurfiřta Maxmiliána v bavorské metropoli v Mnichově, v roce 1601 se pak přesunul do Prahy, kde nastoupil o dva roky později jako dvorní zlatník a medailér Rudolfa II.

Pro císaře samotného nebo jeho poddané vytvořil Paulus van Vianen nejrůznější medaile, plakety či stolní nádobí. Mezi nejznámější kousky z díla van Vianenova patří například díla s motivem z antické mytologie (Opilý Noe vysmíván svými syny, Kadmos zabíjející draka, Únos Evropy dcery Kadmovy) nebo výjevy z Bible (Zuzana a starci, Nanebevstoupení Krista). Dnes můžeme některá z Vianenových děl spatřit třeba v Amsterdamu v tamním Rijksmuseu nebo v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.

Související zboží

počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.