Zakladatelem slavného zlatnického rodu Miseroniů byl Gasparo Miseroni, jenž se narodil v roce 1430 a již tehdy provozoval jako majitel obrovského finančního kapitálu klenotnickou dílnu. Jeho vnuk Ambroggio Matteo (1480-1525) rozšířil slávu a věhlas celé rodiny natolik, že přišly zakázky i z nejvyšších italských šlechtických kruhů, najmě od milánských Sforzů a florentských Medicejů. Lorenzo Medici, Francesco II. Sforza nebo papež Pius III. Piccolomini uzavírali s rodem Miseroni velmi lukrativní smlouvy. Jméno Miseroni proniklo i do tehdejších Čech. Rudolf II., známý mecenáš a obdivovatel veškerého umění, se přidal do dlouhé řady zájemců o služby těchto zlatníků, spolu se svým bratrem Matyášem nebo některými členy svého dvora v Praze či Vídni.
Miseroniové se dokonce podíleli i na výzdobě Escorialu v letech 1582-1589, na doporučení španělského krále Filipa II. se pak dostali i do Čech v roce 1588. Od tohoto roku totiž bratři Oktavián a Jan Ambrož získali vlivnou funkci u dvora Rudolfa II., stali se totiž císařskými dvorními brusiči drahokamů. Jako milý bonus jim k tomu přináležel roční plat deseti zlatých. Oba bratři se za věrné služby Rudolfovi II. dostali do šlechtického stavu, rodová větev Miseroniů v Itálii ale vymírá v roce 1630, kdy se severní Itálií prohnala morová nákaza.
Syn Oktaviana Miseroniho Dionýs (1607-1661) to ve dvorské kariéře dotáhl na správce pražských hradních sbírek. V roce 1648 byl nicméně švédskými vojáky téměř umučen a musel vydat chtě nechtě klíče od pokladu, který byl následně Seveřany vyrabován. Císař Ferdinand III. jej nicméně v roce 1653 povýšil do rytířského stavu v Českých zemích a polepšil jeho erbovní znamení.
Celý rod pak vymírá v roce 1760 smrtí Kateřiny Miseronové z Lisonu. Samotný erb rodu pak tvoří šestkrát napříč rozdělené modré a bílé pruhy, klenotem erbu je černá orlice s korunou na hlavě. V roce 1653, kdy došlo k vylepšení erbu, černá orlice smí od této doby třímat smaragd ve své levici.
Miseroniové byli spřízněni s mnoha evropskými šlechtickými rody. Zmiňme za všechny například milánské rody Rossi, Solari, Castiglione nebo Magni nebo původem české rody, jako například Michny z Vacínova, Malovce z Malovic nebo Materny z Květnice.