Slavný zlatník Jean-Valentin Morel

Jean-Valentin Morel se narodil v Paříži v roce 1794 do rodiny rytce Valentina Morela (rodina jeho matky byla naopak proslulá prací se stříbrem, talent byl proto tak nějak zajištěn). Vyučil se řemeslu u zlatníka Adriena Vachetteho.

Po studiích si otevřel Jean-Valentin Morel vlastní obchod, který se specializoval ve vysoko kvalitních výložkách a výrobou šálků z tvrdých hornin v Revival stylu ze 16. století. Časem však musel kvůli zdravotním problémům svou dílnu zavřít a přibližně rok nikterak nepracoval, dokud se neráčil zotavit.

V roce 1834 získal pracovní pozici coby šéf dílny Jeana-Baptiste Fossina, kde pracoval v ražbě zlata a různých hornin. V roce 1842 uzavřel kontrakt se stříbro- a zlatotepcem Henri Duponchelem. Společně otevřeli řemeslnický obchod nazvaný Morel and Cie. Obchod to byl velmi úspěšný a brzy si získal dobré jméno i v mezinárodních kruzích. Morel s Duponchelem vyráběli vázy s ornamenty, sady šperků nebo stříbrné prostírání na stůl, vhodné to vybavení měšťanských domů 19. století. "Na svědomí" má tato firma i misál pro papeže Řehoře XIV. nebo prostírání pro dvůr tehdejších sardinských panovníků, nebo třeba zakázky pro Viléma III. Holandského či tehdy ještě ruského careviče Alexandera II. Romanova nebo francouzského patrona umění Duc de Luynese.

Ekonomické podmínky se ale postupně zhoršily a Morel se dostal s Duponchelem kvůli tomu do sporu, po soudním procesu v roce 1848 bylo Morelovi zakázáno pracovat v Paříži. Morel se proto okamžitě spřáhl s Julesem Fossinem a společně se přesunuli v roce 1860 do Londýna, kde našli své sídlo poblíž Piccadilských podniků Garrard and Storr and Mortimer, bylo pro ně ovšem velmi obtížné proniknout k anglickým klientům. Podporu ovšem získávali od rodilých Francouzů, od Ostrovních exulantů ještě z roku 1848 a poté se za ně zasadila i sama královna Viktorie.

Pro sběratele Henryho Thomase Hopea vytvořil lapis lazuli, za níž obdržel později na výstavě Exposition Universelle v roce 1855 zlatou plaketu. I přes tento velký úspěch zažil velkou finanční tíseň a musel brzy opustit Londýn, načež otevřel nový obchod ve francouzském Severes.

Jeho syn se oženil s Josefínou Chaumetovou, která zdědila rodinné obchody se šperky, které nyní nesou jeho jméno. V roce 1860 Jean-Valentin Morel zemřel a krátce poté začal jeho práce vystavovat bývalý přítel Duponchel.

Související zboží

počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.