Původ a smysl svátku sv. Valentýna

Den svatého Valentýna, který připadá na 14. února, slaví mnoho zamilovaných po celém světě. Vzájemně se obdarovávají nápaditými valentýnskými dárky, mezi které patří květiny, čokolády a samozřejmě tradiční valentýnská ...

Den svatého Valentýna, který připadá na 14. února, slaví mnoho zamilovaných po celém světě. Vzájemně se obdarovávají nápaditými valentýnskými dárky, mezi které patří květiny, čokolády a samozřejmě tradiční valentýnská přáníčka. S Valentýnem jsou rovněž spojována i velkolepá romantická gesta. Svátek sv. Valentýna se v Čechách rozhodně neslaví odjakživa. Je spíše příznakem současné moderní doby. Odkud se k nám svátek dostal a kdo to byl ten sv. Valentýn?

Kdo byl sv. Valentýn?

Sv. Valentýn byl katolický kněz ve starém Římě, k jehož životu se pojí mnoho zajímavých legend. Jedna z nich praví, že sv. Valentýn měl zázračné léčivé schopnosti, díky kterým uzdravil mnoho lidí. Později však byl uvržen do žaláře a následně zemřel mučednickou smrtí. Z jiné legendy se zase můžete dozvědět, že uzdravil nevidomou dívku. Zatímco křesťané to považovali za zázrak, pohani se rozhněvali a nechali Valentýna setnout mečem.

Svátek zamilovaných

Kněz Valentýn prý potají oddával mladé páry. Proto den sv. Valentýna je svátkem zamilovaných na celém světě. V novodobé historii se svátek rozšířil až počátkem 20. století. Walter Scott, člověk, který tuto tradici obnovil, neměl však původně zcela čisté úmysly. Byl podnikatelem, který se ocitl na pokraji krachu, a tak začal prodávat zamilované dárky, přáníčka a postaral se tak o to, aby se tradice vrátila zpět mezi lidi.

Valentýnské dárky

Od té doby se svatý Valentýn slaví nejen v Americe, ale i v Evropě. Už několik týdnů před 14. únorem můžete zakoupit originální valentýnské dárky. Pěkný dárek k Valentýnu můžete darovat svému partnerovi/partnerce, mamince i babičce. Den sv. Valentýna je rovněž dnem, kdy můžete projevit city k vaší tajné lásce. Pokud je ale nechcete vykřičet přímo do celého světa, můžete do poštovní schránky vhodit valentýnku spolu s romantickým dárkem.

počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.