Akvamaríny jsou kameny s oslnivě modravou barvou, připomínající tajuplné moře. Modrá barva ale není zdaleka to jediné, co mají akvamaríny a moře společné. Akvamaríny byly od pradávna talismany námořníků, neboť námořníci věřili, že akvamarín umí zklidňovat rozbouřené moře nebo nacházet vždy cestu z moře ke klidné pevnině, a chránit tak námořníky na cestách.
Modrá barva se v akvamarínu ale nevzala z moře, ba ani z vody. Může za ni obsažené železo, které barví tyto kameny do průzračně modré či s modravé s modrozeleným leskem. Tentýž kámen akvamarínu ale může mít i různé barvy, respektive se tak může tvářit. Akvamarín je totiž kámen dichronický, což znamená, že barvu a její intenzitu mění kámen v závislosti na úhlu pohledu. Tato informace je velmi podstatná zejména pro šperkaře, kteří musí dichroničnost akvamarínu vždy zohlednit při broušení.
Právě broušené akvamaríny se dnes stejně jako v minulosti využívají hojně ve šperkařství, kde jsou skvostnou ozdobou prstenů, náušnic, náramků i náhrdelníků.
Modrá barva akvamarínů značí naději, sympatie, přátelství i věrnost. Toto všechno přitom můžete vyjádřit například právě pomocí darovaného šperku s akvamarínem. Ten prý navíc podle starých legend svému nositeli přináší šťastné a spokojené vztahy, zejména ty manželské, bohatství i přízeň štěstěny.
Popisované účinky akvamarínu
Stejně jako jiné drahé kameny, je i akvamarín opředen legendami o svých léčivých účincích. Prý není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. Povězme si tedy, čemu lidé v dávných dobách věřili.
Lidé věřili, že pro účely léčitelství jsou z akvamarínových šperků nejideálnější náhrdelníky a přívěsky, neboť právě tyto šperky prý dovedou plně využít schopnost magického kamene – tedy jeho údajné umění léčit hrdlo a nemoci jako je kašel či astma. Akvamarín zavěšený blízko hrdla prý léčí krk, zjemňuje a zpříjemňuje hlas, a podle některých dokonce i slova, která z hrdla vycházejí.