Oslavy MDŽ

Starší generace si jistě pamatujete oslavy MDŽ před rokem 1990. Továrnou chodila ten den delegace z vedení odborového hnutí s některým z náměstků a poblahopřáli každé ženě u soustruhu, u psacího stroje nebo u smetáku vše nejlepší k svátku a předali jim jeden karafiát, mýdlo od partnerského podniku a pozvání na odpolední oslavu v kulturním době.

V kulturáku pak ženy seděly u stolů s lahvemi Pražského výběru, chlebíčky, pro každou jen dva, a koukaly na připravený program. Nejdřív přišly na řadu děti z mateřské školy s pásmem říkanek o mamince a o pracujících ženách, pak děti ze školy již s vyspělejším programem o ženách tehdejšího dneška, které budují komunismus a chtějí letět do vesmíru. Pak nastoupil ředitel s projevem o rovnoprávnosti žen v práci i v domácnosti, o blahobytu žen v naší společnosti a podobně. Po něm se na jeviště dostavila místní dechovka a spustila "Proč ten jetelíček roste u vody..." Pár mužů, kteří byli přítomni, jednu po druhé z žen vyzvali k tanci, s každou zašli na "frťana" a tak se postupně dostali do stavu, kdy již nemohli chodit natož tančit.

A dnes je to úplně jiné, stačí se podívat na internetu. V kulturáku ženy sedí u stolů s lahvemi Pražského výběru, chlebíčky, pro každou jen dva, a koukají na připravený program. Nejdřív přijdou na řadu děti z mateřské školy s pásmem říkanek o mamince a o pracujících ženách, pak děti ze školy již s vyspělejším programem o ženách dneška, které myslí na budoucnost a chtějí letět do vesmíru. Pak nastoupí jednatel s projevem o rovnoprávnosti žen v práci i v domácnosti, o rovnoprávnosti žen v naší společnosti a podobně. Po něm se na jeviště dostaví místní dvojice se "samohrajkou" a spustí "Proč ten jetelíček roste u vody..." Pár mužů, kteří jsou přítomni, jednu po druhé z žen vyzvou k tanci, s každou zajdou na "frťana" a tak se postupně dostanou do stavu, kdy již nemohou chodit natož tančit.

Takže svět se točí stále stejně, ve spirále, na jednom místě ale o kousek výš. O kolik výš, to je relativní pojem a každý to vidí jinak.

Související zboží

počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.