Náušnice - údržba, péče

Jak správně pečovat o náušnice, aby vydržely co nejdéle.

Náušnice – údržba, péče

Když si něco koupíme, zpravidla chceme, aby nám to vydrželo co nejdéle. A totéž platí i o náušnicích. Aby náušnice vypadaly co nejdéle jako nové, je nutné se o ně dobře starat. V této době lze pořídit náušnice z různých materiálů, přičemž každý z nich potřebuje svou konkrétní péči.

 

Obecně k údržbě náušnic

Jak již bylo uvedeno, každý materiál vyžaduje specifickou péči, nicméně lze uvést některá obecné zásady pro zacházení s náušnicemi.

  • Bývá doporučováno vyhýbat se styku náušnic s vodou. Před sprchováním, koupelí či plaváním je tedy ideální náušnice sundat.
  • Na náušnice působí neblaze také pot. Přirozeně, že se potu nemůžete zcela vyhnout, ale jestliže jdete třeba do posilovny, nebo očekáváte velkou fyzickou námahu, raději náušnice odložte.
  • Na šperky působí negativně i parfémy a různé spreje. Nejprve se tedy navoňte a zdobení nechejte až úplně na konec.
  • Náušnic se nedotýkejte se znečištěnýma rukama.
  • Náušnice pravidelně čistěte a leštěte.

 

Údržba náušnic ze zlata a stříbra

Zlaté náušnice a šperky obecně mají minimální požadavky na údržbu, což je dáno vysokou odolností materiálu. Stačí, když je čas od času přeleštíte, nebo vyčistíte roztokem, případně zanesete na profesionální vyčištění do zlatnictví.

Pokud si pořídíte náušnice ze stříbra, budete se o ně muset starat daleko častěji. Stříbrné předměty totiž lehce podléhají oxidaci a černají. Využijte roztok pro čištění stříbrných předmětů a doleštěte speciální vatou. Můžete se inspirovat také některým domácím návodem pro čištění stříbra.

 

Jak vyčistit stříbrné náušnice

Pro domácí čištění stříbra existuje hned několik tipů. Mechanické čištění náušnic pomocí kartáčku na zuby a pasty se nedoporučuje, protože se šperk obrušuje, nikoliv čistí.

Jeden z často uváděných a účinných návodů na vyčištění stříbra je tento:

  • Skleněnou či umělohmotnou nádobu (ne železnou) vyložte alobalem, přilijte asi půl litru horké vody smíchané se solí (2 – 3 lžičky) a promíchejte. Náušnice omyjte mýdlem a vložte do nádoby. Čím znečištěnější náušnice, tím bude proces čištění déle trvat. Pro docílení lepšího efektu se může postup opakovat, ale vždy vyměňte i alobal. Nakonec náušnice opláchněte vodou, osušte a vyleštěte.
  • Uvedený postup však důrazně nedoporučujeme v případě náušnic s perlami či s měkkými přírodními kameny (sodalit, lapis lazuli, korál, kalcit,...). V takovém případě se o nejlepším způsobu vyčištění náušnic raději individuálně poraďte s odborníkem. Perly či měkké kameny by při styku například s mýdlem mohly ztratit lesk a částečně i barvu.

 

počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.