Labradorit – kámen v barvách duhy

Drahé kameny jsou ceněny zejména pro pestrost svých barev, kdy jeden je modrý, druhý žlutý, a třetí třeba zelený. Najde se mezi nimi ale jeden extra výjimečný, který v sobě skrývá všechny barvy země najednou. Řeč je o kameni Labradoritu, který z dálky jako by připomínal skutečnou zmenšeninu Země, nebo třeba glóbu, v němž se mísí modrá, zelená, hnědavá i šedá barva.

Drahý kámen labradorit

Labradorit je kámen patřící do skupiny živců, a svůj název odvozuje nikoliv od oblíbeného plemene psů, nýbrž od jedné z kanadských lokalit – oblasti Labrador, kde byl tento kámen poprvé nalezen a pojmenován. Pro nás Čechy je přitom zajímavá informace, že to byl právě český misionář, kdo kámen našel a dal mu toto jméno. Konkrétně to byl páter Adolf, který v těchto končinách pobýval v roce 1770.

Výjimečný labradorit

Labradorit vás upoutá už na první pohled, a nenechá vás na pochybách o tom, že je skutečně výjimečným nerostem. Pro svůj nesmírně fascinující vzhled bývá proto vyhledáván šperkaři, stejně tak ale nachází své uplatnění třeba i ve stavebnictví, pro designové obklady interiérů.

Nápadná je kamene u labradoritu proměnlivá hra barev s kovovým leskem, odborně nazývaná jako labradorescence, která vzniká střetáváním a zrcadlením paprsků světla na submikroskopických lamelách kamene. Barva tohoto odlesku je nejčastěji fialová, modrá, nebo zelená, výjimečně může být ale i jiná, nebo dokonce může zahrnovat celé barevné spektrum, a to v případě nejvzácnější kousků tohoto kamene, které se nazývají spektrolity – právě díky lesku v plném barevném spektru.

Labradorit ve šperkařství

Ať už ale s odleskem zeleným, fialovým, nebo duhovým, labradority sklízejí neskutečný obdiv zejména jako zmiňované součásti výtvorů šperkařských mistrů, kteří z opracovaných labradoritů vytvářejí různě tvarované hladké přívěsky, navlékají jednotlivé kamínky do řetězců pro náhrdelníky, nebo je zasazují do náušnic či prstenů. Šperky s labradority najdete v eshopu SperkyProZeny.cz v kategorii LABRADORIT.

počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.