Křesťanské Vánoce

Že jsou Vánoce křesťanskými svátky, to ví asi každý. Kdy, proč a jak ale křesťanské Vánoce vlastně vznikly, to jsou otázky, které by nás mohly zaskočit. Bereme tyto svátky totiž spíše jako tradici a přiznejme si na rovinu, že v naší ateistické zemi máme Vánoce více spojeny s dáváním dárků, nežli s křesťanstvím. Křesťanské Vánoce poukazují na narození Ježíše Krista.

Přesné datum Ježíšova narození dnes již nikdo neurčí. Po pravdě řečeno, je toto datum předmětem sporů zasvěcených. Někteří trvají na tom, že Ježíš se narodil 25.prosince, jiní říkají, že to bylo okolo Vánoc a další zase, tvrdí, že se narodil úplně jindy. Jedna z verzí dokonce udává, že Ježíš se musel narodit někdy v létě. Ať je to tak, či onak, Vánoce na Ježíšovo narození poukazují.

Ježíš Kristus se narodil na Vánoce

Podle křesťanské Vánoční tradice se Ježíš, tedy pozdější Mesiáš a Vykupítel narodil 25.prosince ve městě Betlémě. Ano, od názvu tohoto izraelského města pocházejí malé betlémy, které jsou jedním ze symbolů křesťanských Vánoc. Vánoce dle křesťanského pojetí poukazují na to, že Ježíš Kristus přišel na zemi, aby vykoupil lidstvo ze hříchu.

Odkdy se slaví Vánoce

Kdy se však Vánoce začaly slavit a co bylo impulsem k ustanovení tohoto křesťanského svátku? Byly to vlastně mocenské zájmy, čili politika, co přimělo ve 4.století našeho letopočtu vládce Římské říše k prohlášení křesťanství státním náboženstvím a zavedení slavení Vánoc. Bylo třeba upevnit moc a vyhovět početnému obyvatelstvu, hlásícímu se ke křesťanství. Tito lidé se hlásili o svá náboženská práva, která jim byla až do té doby státem upírána. To se však ve 4. století změnilo. Císař prohlásil křesťanství za státní náboženství a křesťanské Vánoce měly zelenou.

Mají Vánoce pohanský původ?

Někteří historikové či teologové poukazují na pohanský původ Vánoc. Co je na tom pravdy? Ano, část pravdy to samozřejmě je. A původ všeho hledejme opět v tehdejším složení obyvatelstva Říma. Velká část lidí uctívala svoje „pohanské“ bohy a bůžky. I pohané měli v tomto období svoje slavnosti a Vánoce se staly jakýmsi kompromisním řešením. Křesťanské Vánoce a pohanské svátky byly spojeny a  nesmiřitelné náboženské tábory byly alespoň na čas upokojeny. Proto se dnes setkáváme u některých lidí s odmítáním Vánoc jako pohanských svátků, při nichž se slaví den narození Ježíš Krista, ačkoli se v tento den pravděpodobně nenarodil. Tito lidé mají svoji pravdu. Důležitá je však tradice, každoroční připomenutí narození Krista a křesťanská pokojná myšlenka.

Tip na dárek k Vánocům pro ženu

Hledáte-li ještě vhodný dárek k Vánocům pro ženu, nabízíme Vám tip. Podívejte se do nabídky tohoto internetového obchodu www.SperkyProZeny.cz. Nabízíme širokou škálu šperků s drahými kameny a originálních uměleckých šperků. Každé ženě udělá nějaký ten šperk radost, kupte jí jej zde.

Související zboží

počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.