Kámen růženín - co je zač?

Pokud v hromádce drahých kamenů narazíte na nepřehlédnutelně pronikavě růžový kámen, je téměř jisté, že právě držíte v ruce růženín – odrůdu křemene, která je hojně využívána ve šperkařství. Kde se ale berou, a proč jsou vlastně růžové?

Růženín je varieta křemene

Růženín je průhledná až průsvitná odrůda křemene, typická růžovou barvou. Ta je způsobena stopami manganu, které v sobě kámen ve větší či menší míře obsahuje. Právě podle množství manganu může být růženín růžový, nebo až broskvový. Růženíny se obvykle vyskytují v podobě masivnějších kusů, výjimečně pak v podobě drobných krystalů. Růženíny jsou sice tvrdé (dosahují stupně tvrdosti 7), ale velmi křehké. Obvykle jsou proto popraskané nebo zakalené. Průhledný růženín je opravdovou vzácností.
Růženíny bývají dnes využívány hojně ve šperkařství, kde jsou broušené či řezané kusy růženínů využívány pro výrobu dech beroucích náušnic, elegantních prstenů, nebo sladkých náhrdelníků.

Tajemné vlastnosti připisované růženínu

Ti, kteří věří v magické schopnosti drahých kamenů, růženíny hojně nakupují jako kámen lásky, který podporuje vzájemnou náklonnost, přitahuje do uvadajících vztahů ztracenou vášeň, a u těch vznikajících pomáhá překonávat počáteční nejistotu či nesmělost. Růženín probouzí cit něžnosti, mírnosti, přátelství a nesobecké lásky, ale také prohlubuje vnímavost smyslů k umění, podporuje fantazii i trpělivost.

Mezi jeho nejvýznamnější údajné léčivé schopnosti patří schopnost léčit neplodnost a řešit všemožná onemocnění pohlavních orgánů. Schopným pomocníkem je podle legend prý i při krevních onemocněních, jako je anémie či leukémie.

Naleziště růženínu

Naleziště růženínů jsou zejména v Brazílii, USA, Rusku, Indii, či Africe. Nejkvalitnější růženíny jsou obecně původem z Madagaskaru, nejvíce jich najdete ale právě v Brazílii. Na své si ale můžete přijít i v Česku. Česká republika nabízí naleziště růženínů například v Písku nebo Dolních Borech.

 

Šperky s růženínem, které máme aktuálně na prodej najdete v kategorii RŮŽENÍN

počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.