Kámen karneol a šperky

Výběr šperku může být někdy oříšek, když ale k estetické stránce přidáte i údajné pozitivní účinky, které by šperk měl na svého budoucího majitele mít, šperky s minerálem karneol a jeho účinky jsou jasnou volbou!

Proč vybrat šperk s karneolem?

Kámen karneol poutá už na první pohled výraznou červenou či oranžovou barvou, která je způsobena přítomností krevele (oxidu železitého) v tomto kameni. K barvě pak odkazuje i samotný název – carneus totiž v latině znamená „masový“, tedy mající barvu masa. Podobnost s masem je pak u některých konkrétních exemplářů ještě podpořena žilkováním kamene, které je rovněž přítomné u některých druhů masa.

Karneoly můžete vidět v různých odstínech, od nažloutlé oranžové, přes cihlovou, až po vínovou. Odstín přitom odpovídá právě množství přítomného krevele. Zbarvení může být jednolité, ale také páskované, které bývá esteticky poutavější.

Karneoly jsou poměrně tvrdé, konkrétně disponují stupněm 7. Přesto pro účely šperkařství, kde jsou hojně využívány, bývají karneoly opracovávány broušením. Nejčastěji se jedná o opracovávání do hladkých muglí (vypouklé hladké broušené tvary), které s oblibou využívali dokonce už staří Egypťané. Mimochodem, i pohřební maska slavného Tutanchamona byla vykládána právě karneoly. Později se karneoly začaly hojně zasazovat také do prstenů či medailonových přívěsků, a to nejen pro svoji krásu, ale též proto, že lidé věřili v karneol a jeho účinky. Dnes již trh nabízí také karneolové náhrdelníky nebo náušnice.

Karneol a jeho účinky

Kromě poutavé vizuální stránky však zájemce o karneol a šperky z karneolů oslovuje také údajná intenzivní moc tohoto kamene, který mu po staletí lidé přisuzovali. Karneol je prý doslova nabitý energií, a je schopen předávat energii i svému nositeli. Ať už vám tedy chybí energie jako taková, nebo například motivace, chuť do práce, či celkový životní optimismus a elán, karneol a jeho účinky by vám podle legend mohl dopomoci ke změně.

Naleziště karneolů

Naleziště karneolů jsou rozprostřena po celém světě. Ta největší najdete v Brazílii nebo na Madagaskaru, odkud pocházejí kameny s ceněným poutavým zbarvením, další pak v Indii, Brazílii, Austrálii, Saudské Arábii nebo Egyptě. Také Česká republika ale disponuje drobným nalezištěm karneolů, a to konkrétně v Podkrkonoší.

Zde koupíte šperky s karneolem.

počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.