Z jantaru se vyráběly kromě šperků také různé ozdobné jantarové předměty, které zdobily paláce tehdejší šlechty. Vzpomeňme na jantarovou komnatu, která je jednou z nejznámějších válečných kořistí (či spíše lupem).
V Evropě je jantar nacházen v pobaltských státech. Zejména na pobřeží Německa, přes Polsko, Rusko (kaliningradská oblast) až po Litvu. Dodnes jsou nejen v těchto státech šperky z jantaru velice populární. Vyváží se do celého světa. Nejvíce jantarů a výrobků či šperků z jantaru pochází z Litvy a Polska.
Šperky z jantaru
Všelijaké druhy náhrdelníků jsou asi nejklasičtějšími šperky z jantaru. Jantary, nalezené na baltském pobřeží, lidé provrtávali, navlékali na provázek a nosili na krku. Další jednoduchou šperkovou úpravou jantaru bylo opět jen jednoduché provrtání a navlečení na náramek nošený na ruce. Jantary se nemusely ani brousit, jelikož je lidé nacházeli na mořském pobřeží již ve formě ohlazených valounků.
Jantarový náhrdelník
Jantar, kterému se říká též Amber, není vlastně kámen. Je to v podstatě zkamenělá pryskyřice z pravěkých borovic. Jeho vznik je tedy opravdu netradiční, stejně jako jsou netradiční šperky z něho. Největší naleziště jantaru je v oblasti Baltského moře. Právě jantary, které jsou nalezeny v této oblasti, obsahují nejvyšší podíl kyseliny jantarové a řadí se mezi nejvíce ceněné jantary na světě. Navíc jsou v něm kousky hmyzu, semen, prachu a další drobné částečky, které dělají kámen velmi zajímavým. Jantar se ve šperkařství využívá velmi často a nádherný je jantarový náhrdelník.
Jantarový náhrdelník potěší každou ženu, neboť je to šperk, který zahřeje. Díky medové až žluté barvě, která působí velmi hřejivě a pozitivně, budete s tímto šperkem i dobře naladěni. Jantar se využívá na výrobu všech možných šperků, ale jantarový náhrdelník patří mezi opravdové skvosty. Z Dominikánské republiky nebo Jižní Ameriky pochází Kopál, což je vlastně mladý jantar.
Přírodní jantar má nerovnoměrný tvar, tak se obvykle brousí do tvaru hladkých muglí, které krásně zdobí jantarový náhrdelník. Jantar je poměrně měkký kámen, proto je velmi důležité šperky chránit před poškrábáním. Velmi vkusně a krásně působí jantarový náhrdelník nebo náramek, který se skládá z různobarevných jantarů. Stejně tak vypadají krásně hladké, nepravidelné tvary. Zkrátka šperků z jantaru je celá řada, stačí jen zvolit, který se vám bude nejvíce líbit. Velmi krásně působí celé komplety, to znamená náhrdelník, náramek a náušnice. Pro svou teplou barvu je to ideální šperk na letní dovolenou k moři, budete zářit.
Náušnice z jantaru
Lepší, často umělecké zpracování vyžadovala již výroba náušnic z jantaru. Pro zavěšení náušnic do uší bylo zejména potřeba umět již alespoň základním způsobem zpracovávat kov a jantary do něj zasadit. Proto jantarové náušnice, jejich výroba a nošení, začaly být populární a rozšířené o něco později, nežli přívěšky, náhrdelníky a náramky z jantaru.
Brože s jantary
Každá brož s jantarem sama o sobě je malým uměleckým dílem. Obliba jantarových broží byla vysoká zejména mezi šlechtičnami, které si mohly dovolit zaplatit skvělou řemeslnou práci zlatníků. Dámy v té době musely reprezontovat svoje manžely - šlechtice, vládce, vysoké státní úředníky, diplomaty, či vojevůdce. Nejen z toho důvodu na vzhledu, ozdobách a špercích nešetřily. Dalším důvodem bylo jejich zpravidla obrovské bohatství. Středověké vyšší šlechtě se svými majetky mohou dnes rovnat snad jedině multimiliardáři.
Kde koupit jantarové šperky
Jantarové šperky i šperky s dalšími přírodními drahými kameny a polodrahokamy koupíte například zde ve spolehlivém internetovém klenotnictví www.SperkyProZeny.cz.