Italský zlatník a sochař Benvenuto Cellini

Slavný italský sochař a zlatník Benvenuto Cellini pracoval pro papeže i pro francouzského krále. Celliniho fiktivní biografii pak přináší román československého spisovatele Karla Schulze"Kámen a bolest", my v tomto článku přinášíme jen stručný, ale zajímavý, přehled jeho díla.

 

Rodák z Florencie, italský zlatník a sochař, kvalitní voják a autor rozsáhlého "Vlastního životopisu", to je Benvenuto Cellini. V roce 1500 přišel do rodiny hudebníka, který čekal na prvorozeného potomka dlouhých osmnáct let. Měl se také naučit ovládat hudební nástroje, prosadil si ale již v mládí svou a vyučil se ve Florencii, Pise a Sieně zlatníkem. A vyučil se mimořádně dobře, jeho umělecké výtvory ze stříbra, zejména svícny a medaile, zaujaly dokonce i papeže Klementa VII., v jehož službách se stal flétnistou orchestru, ale i pracovníkem papežské mincovny.

V roce 1529, když se vrátil do Florencie, zabil v pouliční potyčce vraha svého bratra Cecchina a musel se dlouho skrývat v Neapoli. Díky kvalitním kontaktům na těch správných místech se ale mohl brzy vrátit a spolupracovat s papežem Pavlem III., od kterého se později ale dočkal zatčení za údajnou zpronevěru. Andělský hrad v Římě, který kdysi pomáhal bránit před Karlem III. Bourbonským, se stal po dva roky jeho vězením. Po útěku z žaláře se krátce podíval na dvůr francouzského krále Františka I., aby se opět vrátil po dlouhých letech do Florencie, kde Benvenuto Cellini pracoval nejen jako zlatník, ale proslul i jako velice statečný voják. V roce 1563 byl přijat do florentské Akademie výtvarných umění, o osm let později pak umírá.

Pokud vezmeme v potaz Celliniho dílo, většinou se bohužel z různých příčin nedochovalo. Z těch nejslavnějších kousků jmenujme určitě sochu Persea s hlavou Medusy na florentském náměstí nebo Ukřižovaného Krista, jenž dlí v současnosti v Escorialu. Velká řada mincí, medailí a portrétů, které ovšem nedosáhly takové proslulosti jako výše zmíněná díla, i to patří do životního díla sochaře a zlatníka Benvenuta Celliniho.

Benvenuto Cellini se prakticky vrátil na světlo světa po dlouhém období zapomnění až v předminulém století, jeho dílo připomínali umělci jako Alexander Dumas, Victor Hugo, Mark Twain nebo také Salvádor Dalí. Celliniho fiktivní biografii pak přináší román československého spisovatele Karla Schulze (1899 - 1943) "Kámen a bolest".


 

 

Šperky s drahými kameny podle znamení zvěrokruhu koupíte zde: http://www.sperkyprozeny.cz/Kameny-podle-znameni/

 

Související zboží

počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.