Granát - měsíční kámen pro leden

Článek o granátu měsíčním kameni pro leden, by mohl zajímat jak osoby narozené v měsíci lednu, tak ty, kdo shánějí dárek pro ženu narozenou v tomto měsíci. Dozvíte se zde mnoho zajímavého o přírodních granátech, jaké druhy granátů existují i další zajímavosti.

Granát a český granát

Mnoho laiků se stále domnívá, že název granát je jen zkráceným synonymem pro český granát. Není to ale pravda. Ve skutečnosti je český granát jen jedním z mnoha druhů granátů, které se v přírodě vyskytují. Český granát si však mezi všemi ostatními druhy granátů během posledních staletí vydobyl výsadní postavení, a to díky výborné využitelnosti při výrobě nádherných šperků. 

České granáty

Přesná definice českého granátu by zněla asi takto: Český granát je pyrop pocházející z nalezišť v Čechách. Přičemž pyrop je druh granátu červené až rudé barvy.

České granáty se zpracovávají už po staletí a stále jsou velmi oblíbené pro svoji rudou barvu a pěkný lesk. Již v minulosti se ale pro výrobu českých granátových šperků využívaly i granáty dovážené například z Rakouska. Nejinak je tomu i dnes. Rozlišujte tedy pojmy český granát - tzn. granát pocházející z Čech a český granátový šperk - tedy granátové šperky vyrobené v Česku (přičemž zpracovávané granáty mohou pocházet i odjinud).

Ostatní druhy granátů

Existuje však mnoho dalších druhů granátů. Nejčastěji používaným při výrobě šperků je v současné době pravděpodobně tmavě červený granát almandin. V přírodě se vysktují granáty i jiných barev. Například zelený uvarovit, zelený tsavorit, hnědý nebo černý andradit, zelenožlutý grosulár, oranžový spesartin,...

Granátové šperky

Jak jsme již zmínili, asi nejvíce se pro výrobu šperků používá tmavě červený granát almandin. I z tohoto druhu granátu v rukou šikovných brusičů vznikají překrásné blyštivé kameny, které se poté zasazují do šperků. Obvykle se zasazují do stříbra, do zlata, nebo do pozlaceného stříbra. Zakoupit můžete náušnice, přívěsky či celé soupravy granátových šperků.

Chcete-li udělat radost ženě narozené v měsíci lednu, nechte se inspirovat. Vždyť granát je měsíční kámen pro leden. Žena narozená v lednu jistě ocení granátové šperky.

počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.