Fialový kámen čaroit vám učaruje

Fialová barva je mezi drahými kameny známá jako barva ametystů nebo fluoritů. Neprávem v pozadí přitom mnohdy zůstává čaroit, který vás na rozdíl od dalších dvou zmíněných okouzlí pestrou hrou bílé a fialové barvy v každém jednotlivém kamínku.

Krásný čaroit

Krása čaroitů je skutečně čarovná, a při pohledu z blízka vám bude i u toho nejmenšího kousku čaroitu okamžitě jasné, že tento kámen není jen tak ledajaký kamínek. Svůj název ale neodvozuje od čár či magie, naopak – velmi pragmaticky je pojmenován podle svého jediného světového naleziště, které se nachází v Rusku, v údolí řeky Čara. Navíc jeho těžba je v této oblasti místní vládou silně omezována, takže o vzácnosti čaroitů na trhu nemůže být pochyb.

Odkud pochází čaroit

Ročně se na pomezí Jakutské a Irkutské oblasti vytěží pouze 100 tun čaroitů, které putují do všech koutů světa, převážně do dílen šperkařů, kteří z vzácných kamenů vytvářejí magické šperky. Jak čaroity vznikají, na tom se prozatím vědci neshodli. Končit ale mohou právě ve vaší šperkovnici, případně ve šperkovnici vámi milované polovičky. Trh nabízí množství druhů šperků z čaroitu, mezi nimiž vynikají zejména přívěsky na krk, které díky umístění v dekoltu nechávají čaroitu prostor vyniknout, a zejména na slunci se ukázat ve svých nejlepších barevných variacích. Ideální jsou přitom přívěsky přírodního vzhledu, nezasazované do kovu - pouze opatřené háčkem totiž lépe nechávají vyniknout vzácný kámen.

Kámen čaroit má vláknitou, po vyleštění až perleťovou strukturu fialkového vzhledu, přičemž ty nejkvalitnější exempláře disponují vždy sytou fialovou barvou s perleťovým vzhledem, případně drobnými černými tečkami. Za poutavou fialovou barvu může u čaroitu mangan obsažený v tomto barevně proměnlivém křemičitanu. Kromě něj ale můžete v kameni objevit také křemík, hliník, baryum, stroncium, sodík, nebo železo, které ve výsledku propůjčují kameni onen jedinečný vzhled. Často se také přímo ve struktuře čaroitu nachází další různobarevné minerály, například čirý křemen, třpytivě kovové rudné minerály, černé nerosty egiríny, nebo zelenavé živce.

počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.