Dvorní zlatník Rudolfa II. - Herzig van Bein

Zajímavý článek o dílu dvorního zlatníka císaře Rudolfa II. - Herzigu van Bein. Tento zlatník tvořil v Praze a kromě císaře samotného, spolupracoval i s dalšími šlechtickými rody. Byl také autorem vzorníku pro zlatníky.

Zlatník ve službách habsburského císaře Rudolfa II. se v roce 1589 dostal do Prahy, kde po dlouhá léta vedl dílnu situovanou do dnešní Nerudovy ulice. Dvorní zlatník Rudolfa II. spolupracoval i s mnoha starobylými českými šlechtickými rody, zmiňme například Rožmberky, Lobkovice nebo Švamberky.

Pro Rožmberky, konkrétně pro Petra Voka, vytvořil řádový odznak pro Rožmberský řád lebky, založený v roce 1609. Za "zlaté hlavičky" obdržel více než pět tisíc míšeňských grošů. Heslem řádu, který založil český velmož Petr Vok, bylo latinské "Memento mori" aneb "Pamatuj na smrt!" a také "Cogita aeternitatem" aneb "Rozjímej o věčnosti". Samotná zlatá lebka, jež byla řádovým odznakem a kterou má také "na svědomí" právě Herzig van Bein, vážila pouhých sedmadvacet gramů a dnes ji lze spatřit například na úmrtní medaili posledního z rodu Rožmberků.

Herzig van Bein je také autorem jakéhosi "vzorníku pro zlatníky", což vlastně byla série mědirytin, na které byly vyryty siluety rostlin, zvířat nebo nejrůznějších abstraktních motivů.


 

Sháníte-li dárek pro ženu, vybírejte šperky s drahými kameny zde http://www.sperkyprozeny.cz/

Související zboží

počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.