Den matek

Den matek letos budeme slavit v neděli 8.května. Nezapomeňte na maminky, babičky a prababičky, Ať z nás mají alespoň jeden den v roce radost:-)

Den matek - původ

Matky jako původkyně života byly oslavovány již ve starověkém Řecku a Římě. Řekové dokonce slavili i svátek plodnosti a matek. Podle některých pramenů sahají kořeny oslav Dne matek do 16. století. V Anglii se tehdy slavil křesťanský svátek tzv. Mateřská neděle. Den matek, jak jej známe nyní, pochází ze začátku 20. Století z USA. Tento svátek se začal slavit na počest Ann Jarvisové, která celý život bojovala za práva žen a matek a za mír. Den matek se slaví druhou květnovou neděli.

Den matek v České republice

U nás se Den matek začal slavit v roce 1923 a jeho propagátorkou byla dcera prezidenta T. G. Masaryka Alice Masaryková. V době komunistické hrůzovlády byla tradice oslav Dne matek opuštěna. Svátek byl plně nahrazen oficiálním svátkem MDŽ, který byl zneužit komunistickou propagandou. Opět slavit se u nás Den matek začal až v 90. letech.

Svátek matek se letos slaví  8.května, tedy druhou májovou neděli

Nezapomeňte vaší mamince udělat něčím radost i na Den matek. Třeba jen tím, že jí popřejete a řeknete jí, že ji máte rádi. I babičky a prababičky jsou maminkami našich tatínků, maminek, dědečků a babiček. Ani na ně bychom neměli zapomínat. Udělejme jim na Den matek radost - květinami, čokoládovou bonboniérou, nebo drobným šperkem.

počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.