Zásnubní prsteny

Zásnuby bývají velmi významným a silným okamžikem v lidském životě. Zásnubní prsteny ženám pak po zbytek života tento okamžik připomínají, nebo alespoň mají připomínat. Velmi záleží na tom, jak muž celou tuto záležitost pojme a jak požádá ženu o ruku. Jak známo, žena téměř vždy „čeká tiše v koutku“ na svého vysněného prince, který si pro ni přijede na koni. Skutečnost však bývá taková, že žena nic neřekne ani nenaznačí a je na muži, aby se předvedl v tom nejlepším světle. Pokud je muž sám o sobě romantik, má téměř vyhráno. Pokud romantik není, dá mu vymýšlení    a příprava žádosti o ruku někdy hodně zabrat. Když si všechno promyslí a připraví, musí ještě vybrat správný zásnubní prsten.

Zásnubní prsten bývá obvykle zlatý s diamantem, safírem, smaragdem nebo rubínem. Moderní je bílé zlato. Na výběr zásnubních prstenů mají muži různý pohled. Pro někoho může být dokonce koupě drahého zásnubního prstenu jen pouhé vyhazování peněz. Někdo jiný si takovou záležitost náležitě užívá a tajně sbírá informace o tom, jaký prsten by se mohl jeho vyvolené líbit a ještě tajněji měří velikost, aby zakoupený prsten nebyl nakonec ani příliš velký, ani příliš malý. Zde vám dáme jeden malý tip. Pokud vaše dívka nějaký oblíbený prsten nosí, půjčte si jej na chvilku tak, aby o tom nevěděla, položte na bílý papír a dobře ořezanou obyčejnou tužkou či mikrotužkou obkreslete vnitřní obvod prstenu. Tak dostanete poměrně přesný rozměr vnitřního obvodu prstenu a s tím už se dá dále pracovat. Další možností je zeptat se přes důvěryhodného prostředníka přímo na velikost prstenu. Takovým důvěrníkem může být maminka, sestra, bratr nebo nejlepší kamarádka vaší vyvolené. Ale u tohoto způsobu dejte velký pozor, aby se vaše dívka nedozvěděla, že vybíráte zásnubní prsten.

Někdo si natolik není jistý výběrem, nebo ví o tom, že jeho dívka je opravdu velmi náročná, že raději celý plán prozradí a zásnubní prsten vyberou oba dva společně. Tento pragmatický přístup k výběru zásnubního prstenu však nesplňuje romantickou představu většiny žen. Pokud však víte, že vaše dívka je natolik náročná a vybíravá a že už vás několikrát poslala zpět do obchodu vyměnit dárek, který jste koupil bez konzultace s ní, možná vám ani nic jiného nezbývá, než i zásnubní prsten nechat vybrat dívku samotnou. Mnoho dívek a žen je natolik emancipovaných a pragmatických, že jim tato možnost vůbec nepřijde nikterak divná.

Zásnubní prsteny s diamantem

Zcela klasické jsou zásnubní prsteny s diamantem. Není divu, vždyť broušený diamant je překrásný drahokam, jehož čistota symbolizuje čistou lásku, kterou k sobě dva lidé cítí. Pokud opravdu nemáte peníze, je na zváženou, jestli nevybrat jinou, levnější variantu. Pravý diamant lze nahradit syntetickým zirkonem, zlato lze nahradit levnějším stříbrem, atd. Možností je mnoho. Ale pokud na něj máte a koupíte zásnubní prsten s diamantem, nemůžete prakticky udělat chybu. Pro fajnšmekry se nabízí ještě zásnubní prsteny s jinými drahokamy, jako je červený rubín, zelený smaragd, či modrý nebo růžový safír. Možná se vám zdá, že zásnubní prsteny s diamantem jsou příliš fádní a že je dostávají všechny dívky a proto byste rád vybral jiný drahokam. V posledních letech je velice oblíbený modrý safír, který proslavila vévodkyně Kate Middleton, manželka prince Williama, snad budoucího britského krále. Chcete-li vybrat některý z těchto barevných drahokamů, ujistěte se předem, že se vaší dívce právě tento kámen bude líbit. Vyhnete se tak případné trapné situaci, kdy budete s láskou a vkusem vybírat nevšední drahokam do prstenu a vaše vyvolená za pár dní či týdnů pronese větu: „když já jsem chtěla zásnubní prsten s diamantem, jako mají všichni“.

Zásnubní prsten s briliantem

Briliant nebo diamant? Máte kupovat zásnubní prsten s diamantem nebo zásnubní prsten s briliantem? Také v tom máte zmatek? Pokusíme se vám v těchto pojmech udělat pořádek.

Diamant je druh drahokamu, tedy fyzicky ten kámen, který se vytěží ze země, vybrousí a zasadí do šperku. Briliant je označení pro briliantový brus, jinak řečeno přesně daný tvar, který brusiči drahých kamenů vybrousí ze surových diamantů. Je to tvar, který na základě staletých zkušeností i na základě naprosto vědeckých měření nejlépe vystihuje a vyzdvihuje krásu diamantu. Diamant je obvykle naprosto čirý drahokam a jeho krása vynikne nejlépe vynikne na světle, lépe řečeno na přímém slunečním světle. (pozn: Opravdu velice vzácně se vyskytují i růžové či jinak barevné diamanty, o těch však tento článek není). Brusiči drahých kamenů se po staletí snaží nalézt tvar vybroušeného diamantu, který nejlépe rozkládá, odráží či láme světelné paprsky tak, aby krása diamantu co nejlépe vynikla. Takovým tvarem má být právě briliant. Hovoříme-li tedy o briliantech, máme téměř vždy na mysli diamanty briliantového brusu.

Všimněte si slůvka „téměř“ v předchozí větě. Mnoho zákazníků, kteří si nemohou dovolit koupit pravé diamanty, si přeje zakoupit něco velmi podobného. Proto se do některých šperků místo drahých diamantů vsazují zirkony. Jistě jste o zirkonech již slyšeli. Jsou to čiré kameny, které mohou být vybroušeny do stejných tvarů, do jakých se brousí diamanty. Dáme vám tedy tip. Pokud chcete svojí dívce koupit zásnubní prsten s briliantem a jde vám o pravý „briliant“, hledejte jej (na internetu nebo v kamenné prodejně zlatnictví) raději pod názvem diamant, diamantové šperky, šperky s diamanty, prsten s diamantem či přímo zásnubní prsten s diamantem.

Zásnubní prsteny bílé zlato

Žluté nebo červené zlato je klasické a používá se již dlouho. V poslední dekádě se však více používá nejen na zásnubní prsteny bílé zlato. Barva zlata, přesněji řečeno zlaté slitiny, je dána poměrem příměsí. Podíl pravého zlata (Au) ve slitině zůstává stejný, mění se však podíl jednotlivých příměsí.

Dovolte malou odbočku, pro vysvětlení pojmů. Ryzí zlato je vždy žluté. Z ryzího zlata se však prsteny ani jiné šperky nevyrábějí. Ryzost ryzího zlata se udává jako 1000/1000 nebo známější údaj: 24 karátů. K výrobě šperků se používá zlatá slitina. Tyto zlaté slitiny běžně známe jako zlato 18ti karátové, tedy o ryzosti 750/1000 (tzn. 250/1000 čili 25% jsou příměsi jiných kovů), nebo nejčastěji zlato 14ti karátové, tj. ryzost 585/1000 (tzn. 415/1000 čili 41,5% jsou příměsi jiných kovů).

Ptáte se, jak a čím je ryzí žluté zlato obarveno do červena nebo do bíla? Zde vstupují do hry právě příměsi jiných kovů v použité zlaté slitině, známé pod označením 18ti karátové zlato nebo 14ti karátové zlato. Chceme-li použít na zásnubní prsteny bílé zlato, jedná se o slitinu zlata a bílého kovu, obvykle manganu nebo palladia. Zásnubní prsteny či jiné šperky z bílého zlata bývají také nezřídka rhodiovány. Rhodium je velmi tvrdý bílý drahý kov (dražší než zlato), který je ve velmi slabé vrstvě nanesen na povrch šperku. Rhodiování se provádí obvykle galvanicky. Rhodium je velice tvrdé, pevné, stálé a odolné. Rhodiované šperky tedy poměrně dost vydrží a jako bonus rhodium obvykle nezpůsobuje vůbec žádné alergické reakce. Stále více žen a dívek má problémy s alergií na kov. Rhodium má ze všech drahých kovů „na svědomí“ nejméně alergických reakcí. Pokud je tedy módní zásnubní prsten z bílého zlata ještě navíc rhodiovaný, je to pro na kov alergické ženy téměř jistá volba. Ne všechny zásnubní prsteny z bílého zlata však nutně musí být rhodiovány. Není-li tato informace u šperku implicitně uvedena a vy z nějakého důvodu koupit šperk rhodiovaný, je dobré se před koupí na tuto informaci zeptat.

Originální ručně vyrobené zásnubní prsteny

Přímo v našem eshopu SperkyProZeny.cz je možné zakoupit originální ručně vyráběné prsteny, které lze pro dívky s takovým vkusem využít i jako prsteny zásnubní. Každý máme jiný vkus a jiné finanční možnosti. Naše originální prsteny splňují požadavky na naprostou originalitu, každý vzor je vyroben pouze jedenkrát. Jsou však vyrobeny z běžných kovů, které jsou využívány pro výrobu bižuterie. Je tedy na zvážení, jestli neinvestovat více do zlatého zásnubního prstenu s diamantem. Voba je jen na vás samotných a na vašem specifickém vkusu.

Související zboží

počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.