Valentýn – svátek zamilovaných

Svátek svatého Valentýna je celosvětové známý. Přesto však někteří lidé nevědí, kde má původ a z jakého důvodu se vlastně slaví.

Kdo to byl Valentýn?

Valentýnův život je opředen mnoha legendami. Dodnes se spekuluje o přesném datu jeho života a úmrtí, ale s jistotou se tvrdí, že žil v době císaře Claudia II.

Jedna z legend hovoří o mnichovi, který vrátil zrak slepé dívce. Nejrozšířenější je ale vyprávění o knězi Valentýnovi

Vyprávění o knězi Valentýnovi

Císař Claudius toužil po vybudování silné armády vojáků. Jenomže vojákem se mohl stát svobodný muž a těch se moc nehlásilo. A tak Claudius zakázal sňatky. Naději pro zamilované páry představoval kněz Valentýn, který nerespektoval císařům příkaz a tajně snoubence oddával. Valentýn byl však odhalen a uvězněn. U dveří žaláře se mu pak začaly hromadit drobné dopisy a dárky – jako vděk od těch, kterým pomohl. Valentýn se v době, kdy byl vězněn, zamiloval do dcery žalářníka. V době popravy, tedy 14. února 269 př. n. l., jí zanechal vzkaz: „Od Tvého Valentýna“.

Patrně z této doby se zachovala tradice Valentýnských přáníček a Valentýnských dárků. Na sv. Valentýna je tak zvykem dávat „Valentýnky“ a vyznávat lásku.

 

Valentýn v České republice

Do roku 1989 si zamilovaní lidé vyznávali lásku tradičně na 1. máje. Po pádu totalitního režimu už nic nebránilo rozmachu svátku svatého Valentýna, který se u nás rychle uchytil. Někdo Valentýna neuznává, protože je to původně americký svátek a zůstává raději u 1. máje. Ať už patříte k první nebo druhé skupině, dárkem z lásky Vaši polovičku jistě potěšíte.

 

Dárek k Valentýnu

Na svátek sv. Valentýna se dává milované osobě nějaký dárek, který má vyjádřit naši náklonnost. Vynalézavosti se meze nekladou, ale spousta lidí zůstává u tradičních Valentýnských dárků.

Osvědčený dárek pro ženu je takový, který podtrhne její krásu. Oblíbený Valentýnský dárek představují hlavně šperky – prstýnek z lásky, přívěsek, drahý kámen apod. Klasickým dárkem je čokoládové srdce nebo květina. Nic nezkazíte také smyslnou vůní.

počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.