Střípky z historie šperků a šperkařství

Šperky bývají obvykle vyrobeny z drahých kamenů a drahých kovů. Nádherné šperky lze však vyrobit i z jiných materiálů.

Nejstarší šperky a ozdoby

Nejstaršími šperky byly korálky vyrobené z mušlí, kostí, zvířecích zubů či opracovaných kamenů. Tyto šperky či ozdoby byly používány jednoduše k tomu, aby lidem držely vlasy či oděvy pohromadě, jako jednoduché ozdoby, anebo bylo jejich nošení způsobem, jakým někteří lidé dávali na odiv svoje bohatství.

Po celé věky šperky svědčili o postavení či sociálním statusu svého nositele. Některé šperky směli nosit dokonce jen příslušníci určitých společenských vrstev. Obvykle šlechta či duchovenstvo. 

Nošení šperků mívalo často také náboženský aspekt. Například ve starověkém Egyptě, kde šperky symbolizovaly jak moc, tak náboženství svého nositele.

Starořecké šperky

Ve starověkém Řecku byly šperky nošeny jen zřídka. Zpravidla při veřejných vystoupeních a zvláštních příležitostech. Nosily je zejména ženy z vyšších vrstev, které tak demonstrovaly svoje sociální postavení. Některé šperky měly svoje nositelky chránit před zlou mocí, či představovaly určité náboženské symboly. 

Prsteny starých Římanů

V Římě nosil muž obvykle nejméně jeden prsten. Někteří dokonce nosili jeden na každém prstu. Muži i ženy často nosili prsteny s drahými kameny, do kterých byly vyryty určité symboly. Tyto prsteny používaly jako pečetidla, kterými označovali dopisy. Příjemce tak bezpečně poznal, od koho dopis pochází. Symbol vyrytý do kamene v prstenu byl otištěn do vosku na dopise.


počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.