Šperky a polodrahokamy

Polodrahokamy, s nimiž se můžeme často setkat na špercích a bižuterii, si na rozdíl od drahokamů můžeme snadno dovolit a nemusíme utratit obrovské sumy za „jeden kamínek“. 

Co to je polodrahokam

Co to vlastně polodrahokam je? Jedná se o nerost, který nesplňuje jednu nebo více podmínek, které by ho definovaly jako drahokam. Na celém světě existuje poměrně mnoho druhů polodrahokamů, jejich cena se podobně jako u drahokamů řídí převážně kvalitou, vlastnostmi, jedinečností výskytu apod. Protože s polodrahokamy se vyrábjí i šperky, existuje ještě jedna důležitá skupina faktorů, která určuje jejich hodnotu na trhu: barva a móda.

Cena polodrahokamů

Protože se jedná o poměrně nižší cenu oproti drahokamům, dají se polodrahokamy velmi dobře zapracovat do módních doplňků všedního života, od přívěsků, náhrdelníků a náušnic až po součásti oblečení, kabelky či boty. Díky obrovské variabilitě barev a vzorů, které polodrahokamy poskytují, se dají připojit jako módní doplněk bez nadsázky k jakémukoliv modelu.

Seznam polodrahokamů

Seznam polodrahokamů je velmi dlouhý a každý z nich se hodí na něco jiného. Jeden vyniká unikátní barvou, jiný je neobvykle pevný a tvrdý, další pak dokáže vlivem teploty či světla měnit své vlastnosti. Vyjmenovat přednosti každého z nich by trvalo dlouhou dobu, ale pojďme si přiblížit ty nejznámější, které můžeme běžně potkat:

Křemen – obecně známý a hojně rozšířený minerál, který se vyskytuje v mnoha odrůdách. Známe například růžový růženín, modrobílý či různobarevný chalcedon, různobarevný či třeba mechový achát, fialový ametyst, různobarevný jaspis, ale hlavně jeho čistou krystalickou podobu - křišťál.

Granát – jeden z polodrahokamů, který proslavil naše šperkařství (díky hojnému výskytu na našem území a unikátní metodou zpracování) a kterým se můžeme chlubit po celém světě. Podobně jako křemen je i granát rozdělen do několika „odrůd“, podle příměsí, které mohou změnit jak jeho barvu, tak jeho vlastnosti.

Velmi netradičními barvami se může pochlubit polodrahokam tyrkys. Jeho základní barevné označení je modrá až modrozelená, nicméně jeho nejsvětlejší varianta bývá nazývána jako „nebesky modrá“. Bývá často využíván pro výrobu přívěsků, náušnic a náhrdelníků.

Jako další, často využívané polodrahokamy, zde můžeme představit topaznefrit či zirkon. Ty ve svém surovém stavu nejsou příliš výjimečné, ale vybroušením získávají unikátní vlastnosti a diamantového lesku. 

Velkou oblibu mají drahokamy a polodrahokamy také v ezoterické sféře – mnoho lidí připisuje kamenům různé léčivé vlastnosti. I přes vědeckou neprůkaznost tato myšlenka provází tyto „zázračné kameny“ po celá staletí a zdá se, že ani v 21. století tomu nebude jinak.

počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.