Původ MDŽ

Mezinárodní den žen (MDŽ) připadá v kalendáři na 8. března. Jedná se o svátek, který byl s velkou oblibou slaven především během minulého režimu a s ním je proto i dnes spojován. Mnoho lidí MDŽ tedy ignoruje a neslaví.

Původ MDŽ

Mezinárodní den žen (MDŽ) připadá v kalendáři na 8. března. Jedná se o svátek, který byl s velkou oblibou slaven především během minulého režimu a s ním je proto i dnes spojován. Mnoho lidí MDŽ tedy ignoruje a neslaví. Vznik MDŽ ale sahá dál do minulosti, konkrétně do roku 1907, kdy byla poprvé vyřčena myšlenka, že by ženy měly mít volební právo. MDŽ prošel mnoha změnami a v současné době je ve světě vnímán jako den boje za mír, spravedlnost a rovnoprávnost.

Mezinárodní den žen se původně označoval jen jako Den žen. Vše začalo už na počátku 20. století, kdy ženy ještě neměly volební právo a nebyly tak rovny mužům. Proběhly nejrůznější sjezdy, konference a demonstrace. MDŽ je též spojován i se stávkou newyorských švadlen, která se uskutečnila roku 1909. Tento den se nejprve slavil u nás v Rakousku-Uhersku, v sousedním Německu, v Dánsku nebo v USA. Datum 8. března bylo ale stanoveno až těsně po první světové válce.

Bohužel MDŽ mnoho lidí vnímá jako výmysl socialismu a odmítá ho slavit. Ještě několik let zpátky se při příležitosti MDŽ vzdala pocta ženám, které se starají o své děti a rodinu a zároveň mají vynikající pracovní výsledky. Jednoduše řečeno, přispívají k rozvoji socialistické společnosti. Takové ženy byly socialistickou společností vnímány jako silné, pracovité a nenahraditelné. Tento den byl slaven nejen v rodinách, ale byl připomínán i samotnou komunistickou stranou. K jeho příležitosti se pořádala i různá významná setkání.

Související zboží

vltavínový přívěsek 859 Kč SLEVA 479 Kč
přívěsek z vltavínu 979 Kč SLEVA 459 Kč
Prsten Tygří oko staroměď 449 Kč SLEVA 339 Kč
Prsten Malachit 499 Kč SLEVA 229 Kč
Přívěsek Rubín ve fuchsitu 379 Kč SLEVA 189 Kč