Měsíční kameny pro říjen – opál a turmalín

Věděli jste, že existují hned dva měsíční kameny pro říjen? Ano, měsíci říjnu jsou přiřazeny hned dva překrásné druhy drahých kamenů. Oba dva tyto drahé kameny existují v mnoha barevných variantách. Měsíční kameny pro říjen jsou totiž opál a turmalín. Povězme si o nich něco více.

Opál

Prvním měsíčním kamenem pro říjen je drahokam opál. Opály jsou jedny z nejznámějších drahých kamenů vůbec. Po dlouhou dobu se nejkrásnější drahé opály těžily na východním Slovensku. Potom však byla objevena obrovská a bohatá naleziště drahých opálů v Australském státě Queensland, která zahltila překrásnými opály prakticky celý svět. V době největšího rozmachu těžby připomínala naleziště opálů v Queenslandu bájný Klondike. Opálová horečka se vyrovnala zlaté horečce.

Dnes se drahé opály v Austrálii stále těží, největší opálová horečka však již pomalu pominula. Částečně díky tomu, že naleziště již nevydají tolik opálů, neboť jsou z velké části vytěžena a částečně se na tom podílí nové nálezy podobných drahých opálů v Etiopii. Etiopské drahé opály však mají trochu jinou barevnost a australské opály tak stále hrají ve světě prim. Australské drahé opály hrají především těmito třemi barvami: modrá, zelená, červená.

Kromě drahých opálů existuje řada dalších opálů, které však mají jinou barevnost a nejsou ani tolik známé. Překrásný je mexický ohnivý opál, tzv. „fire opal“, v Jižní Americe se nachází andský růžový opál, do šperků se zasazuje také dentritický neboli keříčkový opál, obyčejnější je pak dřevitý opál,...

Turmalín

Druhým měsíčním kamenem pro měsíc říjen je drahokam turmalín. Turmalíny jsou minerály nacházející se po celém světě v široké škále barev. Samozřejmě těch nejkrásnějších a nejvzácnějších je však poměrně málo. V České republice se turmalíny nacházejí například na Vysočině. Nejběžnější je černý turmalín, zvaný též skoryl. Dále existují hnědé turmalíny – dravity, zelený turmalín se nazývá verdelit, růžový je rubelit a modrý turmalín se jmenuje indigolit.

Černý turmalín skoryl často vyhledávají lidé zabývající se esoterikou či podobnými vědmami. Barevné turmalíny se též nazývají elbaity. Název vznikl podle starověkého naleziště na ostrově Elba.

Ve šperkařství se obvykle používá růžový rubelit a zelený verdelit. Zajímavou varietou je zeleno-růžový turmalín, zvaný meloun. Turmalín meloun? Ano, on tak totiž opravdu trochu vypadá. Růžové jádro turmalínu melounu je obaleno zelenou slupkou. Jakoby růžový rubelit byl obalen zeleným verdelitem.

 

Podobné články:

Měsíční kámen podle data narození

Kameny podle znamení

Související zboží

počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.