Žluté zabarvení citrínů způsobuje přítomnost železa v chemické struktuře tohoto křemene. Přírodní citríny jsou obvykle velmi světle žluté, případně kouřově hnědé, a jsou velice vzácné. Nejlepší materiál se nalézá v Brazílii, Španělsku, na Madagaskaru a na území bývalého Sovětského svazu.
Kameny citríny jsou pro svou poutavou barvu i poměrně vysokou odolnost hojně využívány ve šperkařství, kde jsou zasazovány do prstenů, jsou z nich broušeny přívěsky, nebo jsou třeba v přírodní podobě jednotlivé nepravidelné kamínky navlékány jako kuličky náramků.
Citríny jsou úzce spjaty se Sluncem, z něhož tyto kameny podle některých pověr čerpají energii a následně ji předávají člověku, pokud má kámen u sebe. Takovýto citrín by měl fungovat jako účinný čistič a regenerátor, který svému majiteli předává teplo, energii a zvyšuje jeho tvůrčí schopnosti. Mimo to má údajně také schopnost harmonizovat mezilidské vztahy, a dokonce je prý i jedním z kamenů hojnosti, což znamená, že nás učí přilákat k sobě bohatství, prosperitu a úspěch, a poskytuje štěstí každému, kdo ho vlastní.
Pro svůj vzhled jsou citríny a především pak šperky z citrínů oblíbené zejména u mladších generací žen a tvůrčích osobností, které preferují jasné odvážné barvy, a nebojí se nových netradičních řešení. Žlutá barva jako taková je pak symbolem svobodomyslnosti, nespoutanosti, ambicióznosti i odvahy zkoušet vše nové.