Co je to briliant

Víte jaký je rozdíl mezi diamanty a brilianty? Také se vám tyto pojmy pletou? Přečtěte si tento článek, ve kterém se vám pokusíme do tohoto názvosloví vnést jasno. Co je to diamant, to víme pravděpodobně všichni. Diamant je nejtvrdší drahokam, který se nachází v přírodě. Diamanty se těží zejména v Jižní Africe. Významná naleziště diamantů se nacházejí také v Kanadě, Indii, Rusku, Brazílii a v Austrálii. Podívejme se tedy dále na to, co je to briliant.

Co znamená slovo briliant

Prohlásíme-li o něčem, že je to brilantní, znamená to, že to je skvělé, skvostné, znamenité, výtečné, výborné nebo excelentní. Slovo briliant pochází z italského „brillare“, což znamená třpytit se, blýskat se, jiskřit, zářit. Diamant vybroušený do briliantového brusu je těmito výrazy poměrně dobře popsán.

Briliant je broušený diamant

Briliant je diamant vybroušený do speciálního briliantového brusu, který má 57 nebo 58 faset. Každý briliant je diamant. Ne každý diamant se však stane briliantem. Některé diamanty jsou vybroušeny do jiného brusu (tvaru) a některé diamanty se nebrousí vůbec. Briliantem se může stát jen velmi kvalitní diamant, vhodný k tomuto účelu.

Briliantový brus

Briliantový brus (tvar) byl vyvinut, vynalezen, vymyšlen těmi nejlepšími brusiči diamantů proto, aby dal co nejvíce vyniknout překrásnému drahokamu diamantu. Dokonce i briliantový brus (tvar si prošel svým vývojem, než se ustálil tvar, který se používá (brousí) dodnes. Podle tvaru briliantů lze dokonce velmi přibližně datovat stáří starožitných briliantových šperků. V každém období byl moderní trochu jiný tvar. Laik by však rozdíl velmi stěží rozeznal. Diamant bývá naprosto čirý, jde zde zejména o hru se světlem, tedy o třpyt a jiskru. Zajímavý článek o briliantech v angličtině si můžete přečíst na webu Gemological Institute of America zde: http://www.gia.edu/gia-news-research-round-brilliant-cut-diamond-pay

Až někdy budete opět váhat mezi pojmy diamant a briliant, vzpomeňte si, že každý briliant je diamant, ale ne každý diamant se stane briliantem. To se podaří jen těm nejkvalitnějším diamantům.

Související zboží

počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.