Citrín – měsíční kámen pro listopad

V jednom z předchozích článků jsme se věnovali měsíčním kamenům podle data narození. Nyní se zaměříme jen na jeden z nich. Citrín je měsíční kámen měsíce listopadu a v tomto článku si oněm řekneme vše. Povíme si, kam citrín mineralogicky řadíme, kde se nachází, jak a za jakými účely se citrín zpracovává a využívá. A v neposlední řadě se dozvíme něco o tom, jaké léčivé a účinky a vlastnosti se citrínu připisují.

 

Citrín v mineralogii

Citrín je zlatožlutá varieta křemene. Patří do rodiny barevných křemenů, mezi nimiž najdeme fialový ametyst, žlutý citrín, zelený avanturín, růžový růženín či hnědou záhnědu. Zcela čirou varietou křemene je pak přírodní křišťál, který je někdy též nazýván horský křišťál.

Chemický vzorec citrínu: SiO2

Tvrdost citrínu na Mohsově stupnici tvrdosti (1 - nejměkčí, 10 - nejtvrdší): 7

Naleziště citrínu

Začněme možná u nás doma, v Česku. Krásné přírodní citríny, které jsou vhodné k dalšímu zpracování, tedy k řezání a broušení, ale i téměř dokonalé krystaly citrínů vhodné k uložení do muzejních sbírek lze ve velmi malém množství stále najít na polích v některých oblastech Vysočiny.

Ze zahraničí pocházejí citríny zejména z Ruska či z Brazílie.

Zpracování citrínu

Pro svoji krásnou žlutou barvu a též pro svoji pevnost a tvrdost se citrín výborně hodí k broušení a zpracování pro výrobu šperků. Využívají se jak nejkvalitnější citríny, které se brousí a fasetují a následně je zruční zlatníci a šperkaři zasazují do drahých kovů, tak i méně kvalitní citríny, které stačí jen vybrousit do tvarů kuliček či ohladit do nepravidelných tvarů a které jsou následně též vsazeny do šperků. Koupit si tedy můžeme cenově dostupné náušnice z citrínu, ale i náhrdelníky, přívěsky či prsteny s citríny.

Broušené citríny zdobí například i norské korunovační klenoty. Nejméně jeden broušený citrín obsahuje jak koruna korunního prince z roku 1846, tak koruna královny z roku 1930.

Citrín a jeho účinky

Ve starodávných i v novějších mýtech a legendách, či v tzv. lidovém léčitelství má i polodrahokam citrín svoje nezastupitelné místo. Jaký je citrín a jeho léčivé účinky podle těchto mýtů a legend? A může na tom být něco pravdy? Má skutečně energie citrínu sílu pomáhat organismu k uzdravení?

O citrínu se v mýtech a legendách říká, že je to kámen moudrosti a bohatství. Citrín prý bohatství, úspěch a prosperitu přímo přitahuje. Také údajně posiluje kreativitu a talent svého nositele. Svému majiteli prý citrín přináší štěstí.

Zde koupíte šperky s citríny.

 

Další články, které by vás také mohly zajímat:

Měsíční kámen podle data narození

Kámen citrín - co je vlastně zač?

Citrín a jeho význam

Tip na dárek pro ženu: šperky s citrínem

Tip na dárek pro ženu: stříbrné šperky s fasetovanými citríny

počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.