České Vánoce

Vánoce pro nás představují svátky klidu a rodinné pohody. Uklidíme, napečeme, rozdáme si dárky pod vánočním stromečkem. Bohužel se nevyhneme ani předvánočnímu stresu, ač si každoročně říkáme, že se ničím nenecháme rozhodit, abychom si vychutnali ty pravé České Vánoce. K oslavě Vánoc samozřejmě patří i cukroví, vánoční koledy, tradice nebo půlnoční mše svatá.

Rok se s rokem sešel a Vánoce už pomalu klepou na dveře.

Představují pro nás svátky klidu a rodinné pohody. Uklidíme, napečeme, rozdáme si dárky pod vánočním stromečkem. Bohužel se nevyhneme ani předvánočnímu stresu, ač si každoročně říkáme, že se ničím nenecháme rozhodit. K oslavě Vánoc samozřejmě patří i cukroví, vánoční koledy, tradice nebo půlnoční mše svatá.

 

Vánoční atmosféra Českých Vánoc

Vánoce do našich příbytků přichází pozvolna. Vánoční atmosféra na nás dýchne už v období adventu, které zahrnuje čtyři neděle před Štědrým dnem. Na advent byste si rozhodně měli pořídit adventní věnec. Můžete ho koupit nebo vyrobit, pak jen položit na stůl nebo zavěsit na vchodové dveře. Pokud máte věnec na stole, doplňte ho čtyřmi svíčkami. Každou neděli pak jednu svíce zapalte. S příchodem adventu svým dětem můžete koupit čokoládový adventní kalendář, který je počítán od prvního prosince až do Štědrého dnu. Každý den v něm pak děti naleznou jednu sladkou čokoládu. Jaké další tradice jsou úzce spjaty s vánočními svátky?

 

České vánoční tradice a zvyky

Určitě znáte mnoho zvyků, které se točí kolem sváteční štědrovečerní večeře. K ní byste měli pojíst kapra a bramborový salát. Nezapomeňte každému umístit šupinu pod talíř, budou se ho pak po celý rok držet peníze. Všechno jídlo by mělo být připraveno na stole, než zasednete. Od sváteční večeře byste se v žádném případě neměli zvedat. Můžeme připravit i jeden talíř navíc pro nečekaného hosta a po večeři rozkrojit jablíčko. Pokud se v něm objeví hvězdička, budete po celý rok zdraví a spokojení. Křížek znamená smrt a červivé jablko nemoc.

Během Štědrého dne si můžete vyzkoušet i další zvyky, kterými je například pouštění lodiček, držení půstu nebo lití olova. Lodičky vytvoříte z ořechové skořápky a umístíte do nich svíčku. Komu pak lodička vydrží na vodě nejdéle, toho čeká dlouhý a šťastný život. Zvyky jako lití olova nebo kopání díry do ledu jsou spojeny s věštěním budoucnosti. A pokud budete celý den držet půst, večer uvidíte zlaté prasátko.

Nezapomeňte předem vybrat vhodný a pěkný vánoční dárek pro ženu.

počet:0 ks
cena:0 Kč

Váš nákupní košík neobsahuje žádné zboží.